Sublimační technologie Tipy a triky  

 
 

Sublimační tisk

Sublimační tisk je aplikování sublimačního inkoustu na povrch předmětu použitím tepelného lisu při nastavení určité teploty, času a tlaku.
Tato kombinace zapříčiní, že se inkoust z pevné formy přemění na plyn a umožní potisknout předmět trvalým, plnobarevným obrazem. Barvy proniknou povrchem a výsledkem je kvalitní dlouhotrvající potisk odolný proti poškrábání na rozdíl od jiných technik potisků, které tisknou pouze na povrch předmětu.
Sublimační tisk je vždy prováděn na polyester nebo povrchově upravené předměty. Vysokou teplotou se barvivo v tuhém stavu přemění na plyn aniž by se stalo tekuté. Vysoká teplota zároveň otevře póry umožní vstoupit plynu. Když se teplota sníží, póry se uzavřou a plyn opět ztuhne. Nyní se stává součástí předmětu. Z těchto důvodů nemůže být sublimace používána na materiálech jako je 100% bavlna. Přírodní vlákna a neupravené materiály nemají žádné "póry" k otevření.

Sublimační inkousty

Sublimační inkousty jsou pigmentové barvy, které je možné používat v klasických inkoustových tiskárnách.

Co může být sublimací potištěno?

Potisk může být aplikován na širokou škálu předmětů upravených k sublimačnímu potisku. (viz e-shop)

Co nemůže být sublimací potištěno?

Bavlněné tkaniny a oděvy - protože sublimační tisk je vždy aplikován na polyester nebo speciálně upravené - potažené materiály. Je možné potisknout i bavlněné látky, ale potisk se smyje během několika oprání. Další věci které nelze potisknout jsou potažené předměty které nevydrží vysokou teplotu potřebnou pro sublimační proces (více jak 180° C).

Jak vypadá proces výroby?

Pro příklad si vezmeme výrobu podložky pod myš. V prvé řadě je třeba vytvořit/upravit grafický návrh v některém z grafických programů. Velikost obrázku se většinou připraví o trochu větší než je plocha k potištění aby nevznikly žádné okraje. Když je obrázek upraven, tak se vytiskne v zrcadlovém provedení. Potištěnou stranou se položí na připravenou podložku pod myš a "zalisuje" na tepelném lisu. Lis je předehřátý na 200°C a podložka by měla být "stlačena" po dobu cca 60 sekund středním tlakem. Po skončení časového limitu se sejme papír a potisk podložky pod myš je dokončen. Podobně se tiskne na jakékoliv další předměty.

Jaké vybavení je potřeba pro sublimační tisk?

- tiskárna značky Epson
- CMYK+Lc+Lm sublimační inkousty
- sublimační papír
- tepelný lis nebo objímka

Tiskárny

Pro účely sublimačního tisku jsou vhodné pouze tiskárny s piezoelektrickými tiskovými hlavami, které vyrábí např. Epson. Pracují tak, že piezoelektrický krystal fungující jako miniaturní pumpička vytlačuje velkou rychlostí inkoust směrem k papíru. Při tomto procesu se nevytváří žádné teplo. Tyto tiskové hlavy jsou ve všech tiskárnách Epson a v mnoha velkoformátových tiskárnách a je to jediná tisková hlava, která umožňuje pracovat se sublimačními inkousty.
Tepelné hlavy je možno nalézt v tiskárnách společností HP, Canon a Lexmark pracujících zahříváním a vstříknutím inkoustu na papír. Pro účely sublimačního tisku je s těmito hlavami problém právě v předehřívání inkoustu, který se potom uvnitř hlavy akumuluje, nebo způsobuje ucpání.

Sublimační inkousty

Dostupné jsou v cartridžích, nebo jako 100ml až 1litr baleních pro externí napájení tiskáren.

Sublimační papír

Sublimační inkousty potřebují jako podklad speciální papír, který umožní inkoustu zůstat pouze na povrchu a následně mu dovolují se odpařit. Standardní kancelářské papíry nejsou vhodné. Běžně se používají "photo papíry" určené pro fotografický inkoustový tisk. Transfer z těchto papírů není úplně ideální, nicméně z důvodu minimalizace vstupních nákladů jsou hojně používané.

Tepelné lisy a objímky

Pro rovné předměty jako jsou tácky, desky, textil, polštářky atd. je potřeba lis s rovnou podložkou. Není možné dosáhnout stejné míry tepla a tlaku s použitím domácí žehličky. Pro hrnky a skleněné předměty je nutné použít speciální lis nebo je možno také použít tepelné objímky, které umožní dosáhnout sublimačního efektu v normální troubě. Další speciální lisy jsou pro kšiltovky a talíře.